Komora hiperbaryczna to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w którym panuje podwyższone ciśnienie powietrza. Taki rodzaj pomieszczenia wykorzystywany jest w medycynie, przemyśle oraz nurkowaniu, jako skuteczna forma terapii. Komora hiperbaryczna ma na celu zwiększenie ciśnienia otoczenia, dzięki czemu dostarczany jest większy poziom tlenu do organizmu, co przyspiesza procesy regeneracji i gojenia się uszkodzonych tkanek.
Komora hiperbaryczna w medycynie
W medycynie, komora hiperbaryczna stosowana jest do leczenia ran oparzeniowych, chorób zakaźnych, urazów mózgu i rdzenia kręgowego, a także do poprawy ukrwienia tkanek. Dzięki wyższemu ciśnieniu powietrza, krew transportuje więcej tlenu, co przyspiesza regenerację i gojenie się uszkodzonych tkanek. Komora hiperbaryczna stosowana jest również w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, układu nerwowego, a także do wspomagania terapii onkologicznej. Terapia w komorze hiperbarycznej może również pomóc w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), depresji, chorób autoimmunologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych.
Leczenie ran oparzeniowych
Komora hiperbaryczna stosowana jest w leczeniu oparzeń, zwłaszcza tych trudno gojących się. Wysokie ciśnienie powietrza w komorze hiperbarycznej zapewnia organizmowi większy poziom tlenu, co zwiększa produkcję nowych naczyń krwionośnych, co przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry. Terapia w komorze hiperbarycznej może również pomóc w zmniejszeniu obrzęków, zwiększeniu elastyczności skóry oraz ograniczeniu blizn.
Leczenie chorób zakaźnych
Komora hiperbaryczna stosowana jest w leczeniu infekcji bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych. Wysokie ciśnienie powietrza w komorze hiperbarycznej hamuje wzrost bakterii i grzybów, co pomaga organizmowi walczyć z infekcją. Terapia w komorze hiperbarycznej może być stosowana w leczeniu infekcji kości i stawów, infekcji układu moczowego, zakażeń skóry, a także w przypadku zarażenia się wirusem HIV.
Leczenie urazów mózgu i rdzenia kręgowego